SC|05 SC|05 Gateway to Discovery
About Interactive Schedule Programs Registration Exhibits Initiatives & Challenges News & Press Hotel & Travel
technical papers
tutorials
bofs
panels
masterworks
invited speakers
awards & prizes
posters
workshops
scatter/gather
Technical Papers

Hundreds of thousands of hours of research described by more than 600 authors in 260 paper submissions, reviewed by a committee of 248 of their peers to select the 62 best papers to be presented in only 31 hours at SC|05. Of the 62 accepted papers, 3 have been nominated for the Gordon Bell Prize to recognize outstanding achievement in high-performance computing; another 3 paper submissions were also nominated! for this prize. Also 4 of the 62 papers were nominated for Best Student Paper and 4 more were nominated for SC|05 Best Paper.

Please direct questions to: papers@sc05.supercomputing.org


November 15
Time
Session
Event
Chair/Speaker Location
10:30AM - 11:00AM High End Computing Technologies A Power-Aware Run-Time System for High-Performance Computing John L Gustafson (Chair), Chung-Hsing Hsu, Wu-chun Feng 606-607
10:30AM - 11:00AM Applications Scalable Parallel Octree Meshing for Terascale Applications William Douglas Gropp (Chair), Tiankai Tu, David R. O'Hallaron, Omar Ghattas 602-604
10:30AM - 11:00AM Cluster Environments The MHETA Execution Model for Heterogeneous Clusters Dongyan Xu (Chair), Mario Nakazawa, David K. Lowenthal, Wenduo Zhou 608-609
11:00AM - 11:30AM High End Computing Technologies High Performance Linear Algebra Operations on Reconfigurable Systems John L Gustafson (Chair), Ling Zhuo, Viktor K. Prasanna 606-607
11:00AM - 11:30AM Applications Is 1.7x10^10 Unknowns the Largest Finite Element System That Can Be Solved Today? William Douglas Gropp (Chair), Benjamin Karl Bergen, Frank Huelsemann, Ulrich Ruede 602-604
11:00AM - 11:30AM Cluster Environments VSched: Mixing Batch and Interactive Virtual Machines Using Periodic Real-time Scheduling Dongyan Xu (Chair), Bin Lin, Peter Dinda 608-609
11:30AM - 12:00PM Applications Intelligent Feature Extraction and Tracking for Visualizing Large-Scale 4D Flow Simulations William Douglas Gropp (Chair), Fan-Yin Tzeng, Kwan-Liu Ma 602-604
11:30AM - 12:00PM High End Computing Technologies LU-GPU: Efficient Algorithms for Solving Dense Linear Systems on Graphics Hardware John L Gustafson (Chair), Nico Galoppo, Naga K. Govindaraju, Michael Henson, Dinesh Manocha 606-607
11:30AM - 12:00PM Cluster Environments Transparent Incremental Checkpointing at Kernel Level: A Foundation for Fault Tolerance for Parallel Computers Dongyan Xu (Chair), Roberto Gioiosa, Jose Carlos Sancho, Song Jiang, Fabrizio Petrini, Kei Davis 608-609
1:30PM - 2:00PM Bioscience Full Electron Calculation Beyond 20,000 Atoms: Ground Electronic State of Photosynthetic Proteins Srinivas Aluru (Chair), Tsutomu Ikegami, Toyokazu Ishida, Dmitri G. Fedorov, Kazuo Kitaura, Yuichi Inadomi, Hiroaki Umeda, Mitsuo Yokokawa, Satoshi Sekiguchi 602-604
1:30PM - 2:00PM Optimizing Compilers Integrated Loop Optimizations for Data Locality Enhancement of Tensor Contraction Expressions Jeffrey K. Hollingsworth (Chair), Swarup Kumar Sahoo, Sriram Krishnamoorthy, Rajkiran Panuganti, P Sadayappan 608-609
1:30PM - 2:00PM Optical-Electronic Networking On the Feasibility of Optical Circuit Switching for High Performance Computing Systems Srinidhi Varadarajan (Chair), Kevin J. Barker, Alan Benner, Ray Hoare, Adolfy Hoisie, Alex K. Jones, Darren J. Kerbyson, Dan Li, Rami Melhem, Ram Rajamony, Eugen Schenfeld, Shuyi Shao, Craig Stunkel, Peter A. Walker 606-607
2:00PM - 2:30PM Optical-Electronic Networking Analyzing Ultra-Scale Application Communication Requirements for a Reconfigurable Hybrid Interconnect Srinidhi Varadarajan (Chair), John Shalf, Shoaib Kamil, Leonid Oliker, David Skinner 606-607
2:00PM - 2:30PM Optimizing Compilers Automatic Tuning of Inlining Heuristics Jeffrey K. Hollingsworth (Chair), John Cavazos, Michael F.P. O'Boyle 608-609
2:00PM - 2:30PM Bioscience ClawHMMer: A Streaming HMMer-Search Implementation Srinivas Aluru (Chair), Daniel Reiter Horn, Mike Houston, Pat Hanrahan 602-604
2:30PM - 3:00PM Bioscience Genome-Scale Computational Approaches to Memory-Intensive Applications in Systems Biology Srinivas Aluru (Chair), Yun Zhang, Faisal N. Abu-Khzam, Nicole E. Baldwin, Elissa J. Chesler, Michael A. Langston, Nagiza F. Samatova 602-604
2:30PM - 3:00PM Optimizing Compilers Making Sequential Consistency Practical in Titanium Jeffrey K. Hollingsworth (Chair), Amir Ashraf Kamil, Jimmy Zhigang Su, Katherine Anne Yelick 608-609
2:30PM - 3:00PM Optical-Electronic Networking Viable Opto-electronic HPC Interconnect Fabrics Srinidhi Varadarajan (Chair), Ronald Luijten, Cyriel Minkenberg, Roe Hemenway, Michael Sauer, Richard Grzybowski 606-607
3:30PM - 4:00PM Web Services A Benchmark Suite for SOAP-based Communication in Grid Web Services Keith R. Jackson (Chair), Michael R. Head, Madhusudhan Govindaraju, Aleksander Slominski, Pu Liu, Nayef Abu-Ghazaleh, Robert van Engelen, Kenneth Chiu, Michael J. Lewis 602-604
3:30PM - 4:00PM Chemistry and Materials Science Calibrating Quantum Chemistry: A Multi-teraflop, Parallel-vector, Full-configuration Interaction Program for the Cray-X1 Brett M Bode (Chair), Zhengting Gan, Robert Harrison 606-607
4:00PM - 4:30PM Web Services Alternative Software Stacks for OGSA-based Grids Keith R. Jackson (Chair), Marty Humphrey, Glenn Wasson, Yuliyan Kiryakov, Sang-Min Park, David Del Vecchio, Norm Beekwilder, Jim Gray 602-604
4:00PM - 4:30PM Chemistry and Materials Science Multilevel Parallelism in Computational Chemistry using Common Component Architecture and Global Arrays Brett M Bode (Chair), Manojkumar Krishnan, Yuri Alexeev, Theresa L. Windus, Jarek Nieplocha 606-607
4:30PM - 5:00PM Web Services Differential Deserialization for Optimized SOAP Performance Keith R. Jackson (Chair), Nayef Abu-Ghazaleh, Michael J. Lewis 602-604
4:30PM - 5:00PM Chemistry and Materials Science Large-Scale First-Principles Molecular Dynamics Simulations on the BlueGene/L Platform using the Qbox Code Brett M Bode (Chair), Francois Gygi, Erik W. Draeger, Bronis R. de Supinski, Robert K. Yates, Franz Franchetti, Stefan Kral, Juergen Lorenz, Christoph W. Ueberhuber, John A. Gunnels, James C. Sexton 606-607

November 16
Time
Session
Event
Chair/Speaker Location
10:30AM - 11:00AM System Performance Evaluation A Scalable Distributed Parallel Breadth-First Search Algorithm on BlueGene/L Jeffrey Vetter (Chair), Andy Yoo, Edmond Chow, Keith Henderson, William McLendon, Bruce Hendrickson, Umit Catalyurek 602-604
10:30AM - 11:00AM High End Systems Issues Partitioning Hardware and Software for Reconfigurable Supercomputing Applications: A Case Study Andy White (Chair), Justin L Tripp, Anders A Hansson, Maya Gokhale, Henning S Morveit 606-607
10:30AM - 11:00AM MPI and Network Transport SCTP versus TCP for MPI Scott Pakin (Chair), Humaira Kamal, Brad Penoff, Alan Wagner 608-609
11:00AM - 11:30AM System Performance Evaluation An Application-Based Performance Characterization of the Columbia Supercluster Jeffrey Vetter (Chair), Rupak Biswas, M. Jahed Djomehri, Robert Hood, Haoqiang Jin, Cetin Kiris, Subhash Saini 602-604
11:00AM - 11:30AM High End Systems Issues MegaProto: 1 TFlops/10 kW Rack Is Feasible Even with Only Commodity Technology Andy White (Chair), Hiroshi Nakashima, Hiroshi Nakamura, Mitsuhisa Sato, Taisuke Boku, Satoshi Matsuoka, Daisuke Takahashi, Yoshihiko Hotta 606-607
11:00AM - 11:30AM MPI and Network Transport Supporting Configurable Congestion Control in Data Transport Services Scott Pakin (Chair), Yunhong Gu, Robert Grossman 608-609
11:30AM - 12:00PM MPI and Network Transport Design and Implementation of Multiple Fault-Tolerant MPI over Myrinet Scott Pakin (Chair), Hyungsoo Jung, Dongin Shin, Hyuck Han, Jai W. Kim, Heon Y. Yeom, Jongsuk Lee 608-609
11:30AM - 12:00PM High End Systems Issues Fault Tolerance Techniques for the Merrimac Streaming Supercomputer Andy White (Chair), Mattan Erez, Nuwan Jayasema, Timiothy J. Knight, William J. Dally 606-607
3:30PM - 4:00PM Power and Programmability Just-in-Time Dynamic Voltage Scaling: Exploiting Inter-node Slack to Save Energy in MPI Programs Wu Feng (Chair), Nandani Kappiah, Vince W. Freeh, David K. Lowenthal 611-614
3:30PM - 4:00PM Scheduling Profitable services in an uncertain world Marty A Humphrey (Chair), Florentina I Popovici, John Wilkes 602-604
3:30PM - 4:00PM High End Computing Applications Tera-Scalable Algorithms for Variable-Density Elliptic Hydrodynamics with Spectral Accuracy Esmond G Ng (Chair), Andrew W. Cook, William H. Cabot, Michael L. Welcome, Peter L. Williams, Brian J. Miller, Bronis R. de Supinski, Robert K. Yates 606-607
4:00PM - 4:30PM High End Computing Applications High Resolution Aerospace Applications using the NASA Columbia Supercomputer Esmond G Ng (Chair), Dimitri J. Mavriplis, Michael J. Aftosmis, Marsha Berger 606-607
4:00PM - 4:30PM Power and Programmability Performance-constrained, Distributed DVS Scheduling for Scientific Applications on Power-aware Clusters Wu Feng (Chair), Rong Ge, Xizhou Feng, Kirk W. Cameron 611-614
4:00PM - 4:30PM Scheduling Scheduling speculative tasks in a compute farm Marty A Humphrey (Chair), David Petrou, Garth A. Gibson, Gregory R. Ganger 602-604
4:30PM - 5:00PM Scheduling DI-GRUBER: A Distributed Approach for Grid Resource Brokering Marty A Humphrey (Chair), Catalin Lucian Dumitrescu, Ioan Raicu, Ian Foster 602-604
4:30PM - 5:00PM High End Computing Applications Leading Computational Methods on Scalar and Vector HEC Platforms Esmond G Ng (Chair), Leonid Oliker, Jonathan Carter, Michael Wehner, Andrew Canning, Stephane Ethier, Bala Govindasamy, Art Mirin, David Parks, Pat Worley, Shigemune Kitawaki, Yoshinori Tsuda 606-607
4:30PM - 5:00PM Power and Programmability Parallel Programmer Productivity: A Case Study of Novice Parallel Programmers Wu Feng (Chair), Lorin Hochstein, Jeff Carver, Forrest Shull, Sima Asgari, Victor R. Basili, Jeffrey K. Hollingsworth, Marvin V. Zelkowitz 611-614

November 17
Time
Session
Event
Chair/Speaker Location
10:30AM - 11:00AM Performance Prediction and Analysis Integrating Database Technology with Comparison-based Parallel Performance Diagnosis: The PerfTrack Performance Experiment Management Tool Satoshi Matsuoka (Chair), Karen L. Karavanic, John May, Kathryn Mohror, Brian Miller, Kevin Huck, Rashawn Knapp, Brian Pugh 606-607
10:30AM - 11:00AM Large Data Applications Optimized Data Loading for a Multi-Terabyte Sky Survey Repository Dave Turner (Chair), Y. Dora Cai, Ruth Aydt, Robert J. Brunner 602-604
10:30AM - 11:00AM Collective and Group Communication Performance Modeling and Tuning Strategies of Mixed Mode Collective Communications Dhabaleswar K. (DK) Panda (Chair), Meng-Shiou Wu, Ricky A. Kendall, Zhao Zhang, Kyle Wright 608-609
11:00AM - 11:30AM Performance Prediction and Analysis Cross-Platform Performance Prediction of Parallel Applications Using Partial Execution Satoshi Matsuoka (Chair), Leo T. Yang, Xiaosong Ma, Frank Mueller 606-607
11:00AM - 11:30AM Large Data Applications Dynamic Data-Driven Inversion for Terascale Simulations: Real-Time Identification of Airborne Contaminants Dave Turner (Chair), Volkan Akcelik, George Biros, Andrei I. Draganescu, Omar Ghattas, Judith C. Hill, Bart van Bloemen Waanders 602-604
11:00AM - 11:30AM Collective and Group Communication Optimizing All-to-All Collective Communication by Exploiting Concurrency in Modern Networks Dhabaleswar K. (DK) Panda (Chair), Vinod Tipparaju, Jarek Nieplocha 608-609
11:30AM - 12:00PM Large Data Applications 16.447 TFlops and 159-Billion-dimensional Exact-diagonalization for Trapped Fermion-Hubbard Model on the Earth Simulator Dave Turner (Chair), Susumu Yamada, Toshiyuki Imamura, Masahiko Machida 602-604
11:30AM - 12:00PM Collective and Group Communication Balanced Multicasting: High-throughput Communication for Grid Applications Dhabaleswar K. (DK) Panda (Chair), Mathijs den Burger, Thilo Kielmann, Henri E. Bal 608-609
11:30AM - 12:00PM Performance Prediction and Analysis PerfExplorer: A Performance Data Mining Framework For Large-Scale Parallel Computing Satoshi Matsuoka (Chair), Kevin A. Huck, Allen D. Malony 606-607
1:30PM - 2:00PM Performance Characterization How Well Can Simple Metrics Represent the Performance of HPC Applications? Kirk W Cameron (Chair), Laura C. Carrington, Allan E. Snavely, Michael Laurenzano, Roy L. Campbell Jr., Larry P. Davis 602-604
1:30PM - 2:00PM Grid Infrastructure Identity Boxing: A New Technique for Consistent Global Identity Ann L Chervenak (Chair), Douglas Thain 606-607
2:00PM - 2:30PM Performance Characterization Apex-Map: A Global Data Access Benchmark to Analyze HPC Systems and Parallel Programming Paradigms Kirk W Cameron (Chair), Erich Strohmaier, Hongzhang Shan 602-604
2:00PM - 2:30PM Grid Infrastructure GLARE: A Grid Activity Registration, Deployment and Provisioning Framework Ann L Chervenak (Chair), Mumtaz Siddiqui, Alex Villazon, Juergen Hofer, Thomas Fahringer 606-607
2:30PM - 3:00PM Grid Infrastructure Massive High-Performance Global File Systems for Grid Computing Ann L Chervenak (Chair), Phil Andrews, Patricia Kovatch, Christopher Jordan 606-607
2:30PM - 3:00PM Performance Characterization Quantifying Locality In The Memory Access Patterns of HPC Applications Kirk W Cameron (Chair), Jonathan Weinberg, Allan Snavely, Michael O. McCracken, Erich Strohmaier 602-604
3:30PM - 4:00PM Performance Optimization Parallel Parameter Tuning for Applications with Performance Variability Beth Simon (Chair), Vahid Tabatabaee, Ananta Tiwari, Jeffrey K. Hollingsworth 606-607
3:30PM - 4:00PM Storage and Data The Globus Striped GridFTP Framework and Server Erik Riedel (Chair), William Allcock, John Bresnahan, Rajkumar Kettimuthu, Michael Link, Catalin Dumitrescu, Ioan Raicu, Ian Foster 602-604
4:00PM - 4:30PM Storage and Data Separating Abstractions from Resources in a Tactical Storage System Erik Riedel (Chair), Douglas Thain, Sander Klous, Justin Wozniak, Paul Brenner, Aaron Striegel, Jesus Izaguirre 602-604
4:00PM - 4:30PM Performance Optimization Transformations to Parallel Codes for Communication-Computation Overlap Beth Simon (Chair), Anthony Danalis, Ki-Yong Kim, Lori Pollock, Martin Swany 606-607
4:30PM - 5:00PM Storage and Data FreeLoader: Scavenging Desktop Storage Resources for Scientific Data Erik Riedel (Chair), Sudharshan Vazhkudai, Xiaosong Ma, Vincent Freeh, Jonathan Strickland, Nandan Tammineedi, Stephen Scott 602-604
4:30PM - 5:00PM Performance Optimization Using Dynamic Tracing Sampling to Measure Long Running Programs Beth Simon (Chair), Jeffrey Odom, Luiz DeRose, Kattamuri Ekanadham, Jeffrey K. Hollingsworth, Simone Sbaraglia 606-607



Technical Papers Program Committee

Co-chairs:
Bob Lucas, ISI, Allan Snavely, UC-San Diego, SDSC

Networking Chair:
Wu Feng, Los Alamos National Laboratory

Systems Hardware Chair:
Kunle Olokuton, Stanford

Applications Chair:
Ricky A. Kendall, Ames Laboratory, Iowa

Grid Chair:
Jennifer Schopf, Argonne National Laboratory and UK National eScience Centre

Performance Chair:
Jeff Vetter, Oak Ridge National Laboratory

Systems Software Chair:
Jeff Chase, Duke University

Commitee members: Henri Bal, Vrije Universiteit; Andrew Chien, UC-San Diego, Peter Dinda, Northwestern University; Mario Lauria, The Ohio State University; Biswanath Mukherjee, UC-Davis; Scott Pakin, Los Alamos National Laboratory; Dhabaleswar K. Panda, The Ohio State University; Injong Rhee, North Carolina State University; Srinidhi Varadarajan, Virginia Tech; Malathi Veeraraghavn, University of Virginia; Yuanyuan Yang, SUNY at Stony Brook; Andrew White, Los Alamos National Laboratory; Christos Kozyrakis, Stanford; John Gustafson, SUN Microsystems; Jose L. Munoz, National Science Foundation; Josep Torrellas, UIUC; Peter Kogge, Notre Dame; Steve Crago, ISI; Steve Keckler, University of Texas; William Carlson, Brett Bode, Ames Laboratory Iowa; Leslie Perkins, HPCMO DOD; Phil Colella, Lawrence Berkeley National Laboratory; Randy Bramley, Indiana University; Dave Turner, Ames Laboratory Iowa; Srinivas Aluru, Iowa State University; Are Magnus Bruaset, Simula Research Laboratory; Bill Gropp, Argonne National Laboratory; David Bader, University of New Mexico; Esmond Ng, Lawrence Berkeley National Laboratory; James Morris, Oak Ridge National Laboratory; Mary Thomas, San Diego State; Robert Harrison, Oak Ridge National Laboratory; John Feo, Cray Inc.; Vipin Kumar, University of Minnesota; Dhabaleswar Panda, Ohio State University; Karsten Schwan, Georgia Institute of Technology; Jack Dongarra, University of Tennessee Knoxville / Oak Ridge National Laboratory; Marc Snir, University of Illinois, Urbana-Champaign; Kirk W. Cameron, University of South Carolina; Leonid Oliker, Lawrence Berkeley National Laboratory; Xian-He Sun, Illinois Institute of Technology; Beth Simon, UC-San Diego, SDSC; Mark Baker, University of Portsmouth; Aad van der Steen, Utrecht University; Satoshi Matsuoka, Tokyo Institute of Technology; Ann Chervenak, ISI; Jason Leigh, UIC; Simon Cox, Southampton University, United Kingdom; Brian Tierney, Lawrence Berkeley National Laboratory; Henri Casanova, UC-San Diego, SDSC; Rich Wolski, UC-Santa Barbara; Keith Jackson, Lawrence Berkeley National Laboratory; Andre Merzky, Alexander Reinefeld, Zuse Institute; Marty Humphrey, University of Virginia; Don Petravick, FermiLab; Ian Foster, Argonne National Laboratory; Nick Karonis, NIU; Andrea Arpaci-Dusseau, University of Wisconsin; Mike Dahlin, University of Texas; Erik Riedel, Seagate; Douglas Thain, Notre Dame; Randal Burns, IBM; Dongyan Xu, Purdue; Mary Hall, ISI; Sandhya Dwarkadas, Rochester; Nageswara Rao, Oak Ridge National Laboratory; Jeff Hollingsworth, University of Maryland