SC|05 SC|05 Gateway to Discovery
About Interactive Schedule Programs Registration Exhibits Initiatives & Challenges News & Press Hotel & Travel
technical papers
tutorials
bofs
panels
masterworks
invited speakers
awards & prizes
posters
workshops
scatter/gather
Posters

The SC|05 conference solicits submissions for posters displaying cutting-edge research in high-performance computing and networking. Posters at SC|05 will occupy a prominent viewing location throughout the conference. An evening Posters Reception (sponsored by AMD) will feature the posters and allow conference attendees to discuss the displays with poster presenters. Posters are an excellent way to convey ideas and results not developed fully enough for technical publication. Posters offer a means of presenting timely research in a more casual setting, with the chance for greater in-depth, one-on-one dialog that can proceed at its own pace.

Topics of interest include:

  • Scalable systems
  • Performance evaluation and modeling
  • High performance networking
  • Distributed computing systems
  • High performance I/O
  • Programming environments and tools
  • Novel computer architectures
  • Visualization
  • Distributed collaborations
  • Parallel and distributed algorithms
  • Architecture simulation
  • Workload characterization
  • User experiences
  • Optimization studies
  • Parallel databases
  • Data and computation
  • Intensive applications
  • Large-scale databases and digital libraries
  • Fault-tolerant architectures

The Posters Committee will select posters of exceptional technical quality, originality, relevance, and clarity. Abstracts of 150 words for accepted posters will be included in the SC|05 CD-ROM Conference Proceedings. A prize will be awarded for the "Best Poster;" this award will be announced during the SC|05 Awards Session and will be based on both poster content and presentation. All poster presenters must register for the SC|05 technical program. If your poster submission is accepted for inclusion in the conference you will be sent a set of guidelines/instructions for poster preparation and presentation, to which you must adhere.

Submission Requirements:
The Submissions Website, www.sc-submissions.org, is now open. Poster submissions are due July 25, 2005. Poster submissions are due July 25, 2005. Submissions have two parts:
  1. A 150-word abstract, which will be used in the proceedings document.
  2. An additional document will be used by the poster committee to evaluate the contribution, and is limited to 750 words, with an optional additional page with graphics that are representative of the poster content.
Submissions longer than 750 words will be automatically rejected by the poster chair. The abstract may be submitted in Postscript, PDF or MS Word format.


November 15
Time
Session
Event
Chair/Speaker Location
5:00PM - 7:00PM Posters: Applications P01: Towards the Dynome: Adding a 4th Dimension to the Protein Database Jorge Pikunic, Fred Claeyssens, Charles A. Laughton, Adrian J. Mulholland, Mark S. P. Sansom, Klaus Schulten, Paul Sherwood, Lorna Smith, Jonathan W. Essex 4th Floor South Lobby
5:00PM - 7:00PM Posters: Applications P02: Scalable Computing for Power Law Graphs: Experience with Parallel PageRank David Gleich, Leonid Zhukov 4th Floor South Lobby
5:00PM - 7:00PM Posters: Applications P03: Early Evaluation of the Cray XT3 J. S. Vetter, S. R. Alam, T. H. Dunigan, Jr., M. R. Fahey, P. C. Roth, P. H. Worley 4th Floor South Lobby
5:00PM - 7:00PM Posters: Applications P04: Parallel Algorithms for a Coupled system with Multiple-Spatial Domains and Multiple-Temporal Scales Jing-Ru C. Cheng, Robert M. Hunter, Hwai-Ping Cheng, David R. Richards 4th Floor South Lobby
5:00PM - 7:00PM Posters: Applications P05: PFLOTRAN: A massively parallel simulator for reactive flows in geologic media Richard Tran Mills, Chuan Lu, Peter C. Lichtner 4th Floor South Lobby
5:00PM - 7:00PM Posters: Applications P07: A 236 Gflops Astrophysical Simulation on a Reconfigurable Super-Computer Tsuyoshi Hamada, Naohito Nakasato, Toshikazu Ebisuzaki 4th Floor South Lobby
5:00PM - 7:00PM Posters: Applications P08: Applications of Haptic Device "PHANToM" to 3D Space Plasma Simulations Daisuke MATSUOKA, Ken T. MURATA, Kazunori YAMAMOTO, Eizen KIMURA, Shigeru FUJITA, Takashi TANAKA, Hideyuki USUI, Yoshiharu OMURA, Masaki OKADA, Tooru SUGIYAMA, Hiroko O. UEDA, Hiroshi MATSUMOTO 4th Floor South Lobby
5:00PM - 7:00PM Posters: Applications P09: Speeding up Parallel Simulation with Automatic Load Balancing Hari Govind, Gengbin Zheng, Laxmikant Kale, Michael Breitenfeld, Philippe Geubelle 4th Floor South Lobby
5:00PM - 7:00PM Posters: Grid P10: A Grid-enabled Simulation-Optimization Framework for Environmental Characterization Problems Baha Y. Mirghani, Michael Tryby, Ranji Ranjithan, Kumar Mahinthakumar, Derek Baessler, Nicholas Karonis 4th Floor South Lobby
5:00PM - 7:00PM Posters: Grid P11: Performance test of Particle Swarm Optimization(PSO) algorithm for Grid environment Young Ha Yoon, Jin Woo Park, Seung Jo Kim 4th Floor South Lobby
5:00PM - 7:00PM Posters: Grid P12: Making your workspace secure: establishing trust with VMs in the Grid Wei Lu, Kate Keahey, Frank Siebenlist, Tim Freeman 4th Floor South Lobby
5:00PM - 7:00PM Posters: Grid P13: Grid Enabled LIGO Data Monitoring Junwei Cao, Erik Katsavounidis, John Zweizig 4th Floor South Lobby
5:00PM - 7:00PM Posters: Grid P14: Scaling Up Data Provenance and Smart Recomputation for Scientific Workflows David T. Liu, Michael J. Franklin, Jim Garlick, Ghaleb M. Abdulla, Marcus Miller 4th Floor South Lobby
5:00PM - 7:00PM Posters: Grid P15: Problem Solving Environment (PSE) for scientific Grid computing. Hitohide Usami, Hiroyuki Kanazawa, Motohiro Yamada, Yutaka Miyahara, Yoshikazu Hayase, Shigeo Kawata 4th Floor South Lobby
5:00PM - 7:00PM Posters: Grid P16: OGCE: Component Based Grid Portals Marlon E. Pierce 4th Floor South Lobby
5:00PM - 7:00PM Posters: Performance P17: Performance and Reliability Monitoring of a Mesocale Meteorological Cyberinfrastructure Lavanya Ramakrishnan, Brad Viviano, Kevin Gamiel, Ying Zhang, Daniel Reed 4th Floor South Lobby
5:00PM - 7:00PM Posters: Performance P18: Portable Performance Characterization of the Community Climate System Model (CCSM3) with Tuning and Analysis Utilities (Tau) George R Carr Jr, John B Drake, Michael W Ham, Forrest M Hoffman, Sameer Shende, Patrick H Worley 4th Floor South Lobby
5:00PM - 7:00PM Posters: Performance P19: Knowledge Engineering for Model-based Parallel Performance Diagnosis Li Li, Allen D. Malony 4th Floor South Lobby
5:00PM - 7:00PM Posters: Performance P20: Bayesian Inference for Intelligent, Real-time Monitoring of Computational Clusters J. M. Brandt, A. C. Gentile, Y. M. Marzouk, P. P. Pebay 4th Floor South Lobby
5:00PM - 7:00PM Posters: Performance P21: PAPI 4.0 - Extending PAPI to support multiple counter domains Kevin Scott London, Dan Terpstra, Shirley Moore 4th Floor South Lobby
5:00PM - 7:00PM Posters: Performance P22: Tools or No tools?: A parallel performance analysis case study Patrick Worley, Jeff Candy, Laura Carrington, Kevin Huck, Tim Kaiser, Kumar Mahinthakumar, Allen Malony, Dan Reed, Philip Roth, Hongzhang Shan, Sameer Shende, Allan Snavely, Sarat Sreepathi, Ying Yang 4th Floor South Lobby
5:00PM - 7:00PM Posters: Systems Software P23: The Performance and Productivity Benefits of Global Address Space Languages Dan O Bonachea, Christian S Bell, Rajesh Nishtala, Kaushik Datta, Parry Husbands, Paul Hargrove, Katherine Yelick 4th Floor South Lobby
5:00PM - 7:00PM Posters: Systems Software P24: P-Independent Parallel Programming Steven J. Deitz, Bradford L. Chamberlain, Lawrence Snyder 4th Floor South Lobby
5:00PM - 7:00PM Posters: Systems Software P25: Interactive Visualization of Multiple Sets of Volume Data Gaurav Khanduja, Bijaya B Karki 4th Floor South Lobby
5:00PM - 7:00PM Posters: Systems Software P26: Lightweight Monitoring of the Progress of Remotely Executing Computations Shuo Yang, Ali R. Butt, Y. Charlie Hu, Samual P. Midkiff 4th Floor South Lobby
5:00PM - 7:00PM Posters: Systems Software P27: Application Specific Linux (ASL) Lamia M. Youseff, Rich Wolski, Chandra Krintz 4th Floor South Lobby
5:00PM - 7:00PM Posters: Systems Software P28: FT-Pro: Adaptive Fault Management for High Performance Computing Zhiling Lan, Yawei Li 4th Floor South Lobby
5:00PM - 7:00PM Posters: Systems Software P29: The MPITEST Suite: Unexpected Behavior in a Standardized Programming Environment Martin Schulz, Dieter Kranzlmueller, Bronis R. de Supinski 4th Floor South Lobby
5:00PM - 7:00PM Posters: Systems Software P30: The Case for an RDMA Extension to MPI Ron Brightwell, Matthew L. Curry 4th Floor South Lobby
5:00PM - 7:00PM Posters: Networking P31: Parallelizing OpenVPN for High-Bandwidth Cluster Integration Jens Mache, Damon Tyman, Andre Pinter, Chris Allick 4th Floor South Lobby
5:00PM - 7:00PM Posters: Networking P32: Network Protocol Stack for Single IP Address Cluster Hiroya Matsuba, Yutaka Ishikawa 4th Floor South Lobby
5:00PM - 7:00PM Posters: Networking P33: Free Network Measurement For Adaptive Virtualized Distributed Computing Ashish Gupta, Marcia Zangrili, Ananth Sundararaj, Peter Dinda, Bruce Lowekamp 4th Floor South Lobby
5:00PM - 7:00PM Posters: Networking P34: Ultra-low Latency Optical Networks for Next Generation Supercomputers Benjamin A. Small, Odile Liboiron-Ladouceur, Assaf Shacham, Keren Bergman, Carl Gray, Cory Hawkins, David C. Keezer, Kevin P. Martin, D. Scott Wills, Gary D. Hughes 4th Floor South Lobby
5:00PM - 7:00PM Posters: Systems Hardware P35: Graphics Processing Units (GPUs) for General Purpose High Performance Computing David Bremer, John R. Johnson, Holger Jones, Yang Liu, Jeremy Meredith, Sheila Vaidya, Candace Culhane 4th Floor South Lobby
5:00PM - 7:00PM Posters: Systems Hardware P36: PIMs in Action, Delivering Memory Bandwidth Tim Barrett, Spundun Bhatt, Jacqueline Chame, Jeff Draper, Mary Hall 4th Floor South Lobby
5:00PM - 7:00PM Posters: Systems Hardware P37:Software Implementation of Slipstream Execution Mode on a Multiprocessor Gary A. Smith, Gregory T. Byrd, Eric Rotenberg 4th Floor South Lobby
5:00PM - 7:00PM Posters: Systems Hardware P38: Co-Managing Performance and Power for High-Performance Scientific Computing Sayaka Akioka, Shannon Kennedy, Konrad Malkowski, Mary Jane Irwin, Padma Raghavan, Lois Curfman McInnes, Boyana Norris 4th Floor South Lobby

Poster Chair:
Mary Hall, USC/ISI

Poster Committee:
Kento Aida, Tokyo Institute of Technology
Hank Alme, Los Alamos National Laboratory
Marcio Faerman, UC San Diego
Daniel Janies, The Ohio State University
Ivan Judson, Argonne National Laboratory
Karen Karavanic, Portland State University
Lenny Oliker, Lawrence Berkeley National Laboratory
Mark Parsons, University of Edinburgh
Philip Roth, Oak Ridge National Laboratory
Richard Vuduc, Lawrence Livermore National Laboratory

Questions: posters@sc05.supercomputing.org